Responsive image

A falu története

A községről az 1200-as évekből maradt fenn dokumentum, 1235-től ismeretes, mint Tolmach. 1235-ben a település a Lendvai Bánfi családé. 1524-ben a helység telkeinek több mint a fele elhagyatott volt.

1664-ben Tolmács magyar falu lett. 1703-ban kettő család, majd 1778-ban már 286 család lakja a települést. A XVII. századból fennmaradt néhány műemlékvédelmi jellegű ház, kápolna, szobrok, emlékhelyek és keresztek. A község 1848-elött úrbéres jelleget öltött, az Esterházyak uralták a település környéki erdőrengeteget. A település neve 1908-tól lett Kistolmács, amely ekkor már a letenyei járáshoz tartozott.

A községben 1912-ben épült a Római Katolikus Elemi Népiskola. A tanítás 1916-ban kezdődött meg egy tanítóval. Ekkor a község lakosságának lélekszáma 392 fő volt, de az 1949-es népszámláláskor elérte a 497 főt is. A lakosság a század elejétől földműveléssel, állattenyésztéssel, szőlő-, gyümölcstelepítéssel és termesztéssel foglalkozott. Uradalmi summás munkával, téli időben ölfavágással keresték a kenyerüket a családok, akik szegényesen éltek. 1940-es évek elején a lakosság egy része, a Magyar-Amerikai Olajipari Rt. (MAORT) bázakerettyei üzemnél helyezkedett el, ahol akkor már jó kereseti lehetőség volt és ebben az időben már Zalában több olajmezőt is feltártak.

Az 1848-49-es Forradalom és Szabadságharcban, az I. és II. Világháborúban összesen 18 személy vesztette életét.

A hősök emlékére 1992-ben a faluban emlékművet avattak. Kistolmács Községben 1938-ban épült fel a Kisboldogasszony Kápolna, amely a XIX. század elején előbb a bánokszentgyörgyi plébániához, majd később a borsfai, bázakerettyei, végül a letenyei plébániához tartozott.

A község határában az 1980-as évek közepén olaj és szénhidrogén kutatás következtében egy geológiai robbantás által nagy intenzitású forrásvíz tört a felszínre, melynek hozama eléri a 260 liter/perc mennyiséget. E lehetőséget kihasználva a Zalaerdő ZRt. tervezése alapján, a letenyei Nagyközségi Tanáccsal és a gazdasági egységekkel együtt, a Nyugat-dunántúli Vízügyi Igazgatóság koordinálásával megépült a 11 hektáros jóléti víztározó, melyet 1989. május 28-án adtak át településünknek üzemeltetésre.

1993-ban megépült a község egészséges ivóvíz-rendszere, 1994-ben kiépült a kábel-tv hálózat, először mindössze 11 csatornával, majd 2005-ben a tv csatornák száma növekedett. 1995-ben 34 igénylővel kiépült a település telefon hálózata, jelenleg több, minz 40 lakás rendelkezik vezetékes telefon hálózattal.

1995-96-os évben elkészült kettő gépkocsiparkoló, melyek 120 személyautó befogadására alkalmasak. 1998-ban kialakításra került a strand mellett lévő épületben a vizes blokk, az illemelyiségek, valamint a zuhanyzók.

A jelen

2001-ben községünk ünnepélyes keretek között zászlót és címert avatott. A címer leírása: háromszögű pajzs vörös mezejében kék pajzstalpból előtűnő kiterjesztett szárnyú arany hajú természetes fehérruhás angyal, jobb kezében arany csuhés kukoricát, bal kezében lefeléfordított arany korsót tart.

A címert koszorúszerűen elhelyezett arany makkos zöld tölgyfaágak veszik körül. A pajzs felett fekete betűkkel lebegő „KISTOLMÁCS” felirat látható.

A 2003-2004-es évben a 240 négyzetméteres volt iskola épületét Művelődési Házzá alakítottuk át, melynek forrását önerő és pályázati úton teremtettük meg több, mint 20 millió Forint ráfordítással.

A Művelődési Házban kapott helyet az eMagyarország pont. Kiépítésre került a szélessávú Internet hálózat is. Településünk Művelődési Házában jelenleg laptopok, multifunkcionális nyomtató, telefon és fax, televízió, lamináló- és spirálozó gépek áll(nak) rendelkezésre.

Az eMagyarország pont 2009-ben KIHOP-2008 kódjelű pályázaton forrást nyert számítástechnikai eszközök beszerzésére, valamint lakossági oktatásra. A településen végzett eTanácsadó segíti a helyi lakosságot az elektronikus közszolgáltatások terén. 2010. decemberében a település megkapta a Minta eMagyarország pont kinevezést. A Művelődési házban működik a település falu-tv-je is, melyet a község 2009. április hónapban vehetett birtokba.

Községünk minden évben jelentős számmal bíró rendezvényeknek biztosít otthont. Évek óta megrendezésre kerül az Nemzetközi és Ifjúsági Tűzoltó Szaktábor, melynek a kemping ad helyet, amely területén 2006-ban és 2007-ben nemzetközi motorostalálkozó is megrendezésre került, melyen szép számmal vettek részt a motoros nemzedékek és érdeklődők. Nyaranta a település kiváló kikapcsolódási lehetőséget kínál az érdekődők és pihenők számára. Évente kerül megrendezésre Nemzetközi Nőnapi, Mikulás-napi és Férfi-napi rendezvényeink.